Regija Karlovac

Karlovačka županija nalazi se u središnjoj Hrvatskoj i pokriva površinu od 3.622 km2 te se ubraja u red većih županija od 20 koliko ih ima u Republici Hrvatskoj. Zahvaljujući svom tranzitnom, prometnom i geostrateškom položaju jedna je od najvažnijih županija. Tu je sjecište i čvorište najvažnijih prometnica koje povezuju Europu s Jadranskom obalom.
Turističko gospodarstvo županije nose rijeke ljepotice ovoga područja: kupanje u čistim vodama, veslanje i splavarenje, ribolov na jezerima, rijekama i njihovim gorskim pritocima, rafting i vožnja kanuima. Tu je i lov u šumama od Draganića do Kleka i Modruša i već razvijeni zimski sportovi, skijanje na padinama Bjelolasice. Planinski putevi i staze, biciklističke staze, kraške špilje, termalno lječilište i mnoge druge prirodne vrijednosti ovog područja pružaju neograničene mogućnosti odmora i rekreacije i čine prostor Karlovačke županije jednim od najzanimljivijih krajeva Republike Hrvatske.
Uz prirodne ljepote i vrednote u krajoliku Karlovačke županije posebno su zanimljivi i privlačni spomenici povijesnog graditeljstva, kao brojni stari gradovi i dvorci: Dubovac, Ozalj, Ribnik, Bosiljevo, Novigrad na Dobri, Modruš, Slunj, Cetin, Zvečaj, Barilović i dr., zatim samostani i druge sakralne građevine: Pavlinski samostani u Kamenskom i Sveticama, a nekad i na Petrovoj gori, Franjevački samostan u Karlovcu, a nekad u Cetinu, Slunju, Modrušu i Steničnjaku, Dominikanski samostani u Modrušu i kod Bosiljeva…
SLUNJ
Slunj je mali grad smješten 50 km južno od Karlovca i 30 km sjeverno od Nacionalnog parka Plitvička jezera. Smješteno uz rijeke Slunjčica, Korana i Mrežnica, područje grada Slunja naseljeno je još od rimskog doba, čemu svjedoče mnogobrojni arheološki nalazi. U Hrvatskoj je povijesti grad odigrao iznimnu ulogu u vojno-obrambenim akcijama protiv turskih osvajača, a obrambene utvrde danas svakako spadaju u atrakcije koje vrijedi vidjeti. Prekrasna priroda i čista Korana privući će svakoga tko bježi od gradskog stresa, dok je za one željne aktivnijeg odmora ljeti otvoreno kupalište, kao i mogućnost vožnje kajakom i kanuom.
Na utoku rijeke Slunjčice u Koranu priroda se poigrala i stvorila čaroliju koja se često naziva „uvodom u Plitvice“. Na vapnenačkim stijenama, uz Slapove Buk, Hrvoje i Vilina kosa, smjestile su se čarobne Rastoke. Na prekrasnom prirodnom okruženju, prve su kuće niknule prije tristotinjak godina, a ovaj sklad prirode i čovjeka upisan je 1969. godine u Registar nepokretnih spomenika kulture Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu. Drvena tradicionalna arhitektura „umočena“ i okružena slapovima, nešto je što ne želite propustiti!
Biser Slunja – Rastoke nastale su igrom prirode koja zelenomodre vode prelijeva preko sedrenih stijena u Koranu stvarajući pritom mnoštvo slapova, brzaca, malih jezera i kaskada. Prije više od tri stotine godina ispreplelo se u to bogatstvo hridi i otočića mlinarsko naselje s vodenim mlinovima, stupama, koševima i ganjcima. Sklad između čovjeka i prirode koja je tisućama godina stvarala tu ljepotu postoji sve do današnjih dana.
Photo: Zvonimir Tanocki, HTZ
Regija | Karlovac |
---|---|
Lokacija | Regija se nalazi u središnjoj Hrvatskoj između kontinentalne i obalne Hrvatske |
Broj stanovnika | 128.899 (2011.) |
Površina (km2) | 3.626 |